Architektonická soutěž – snadná cesta

Architektonická soutěž je jeden z nástrojů, které má obec k dispozici, pokud chce rozvoj města dělat smysluplně a kvalitně. Na architektonické soutěži je nejkrásnější, že ji můžete vypsat, na cokoli chcete a podmínky si určujete vy. Soutěž může stát pár desítek tisíc, ale samozřejmě i mnohem více. Soutěž můžete vyhlásit na podobu telefonních budek, odpadkových košů, na zastávku autobusu, ale i na park nebo atletický stadion. Jednoduché, čisté a za málo peněz spousta muziky. Architektonické soutěži může předcházet např. ideová soutěž, kdy za pár desítek tisíc můžete získat množství nápadů a inspirace, které lze dál rozvíjet v diskuzích s občany. Možností je spousta. Mrzí mě, že v našem městě tyto snadné cesty nevyužíváme.

Často slýchávám, že jsou na to Budějovice malé, že na to nemáme finance apod. Jak se dočtete dále a v dalších dílech této minisérie, jsou to, dle mého názoru, zcela nepodložené argumenty. Náklady na velkou architektonickou soutěž se pohybují ve výši několika set tisíc korun, což je zlomek celkových nákladů na konkrétní akci. V souvislosti s podobou náměstí naši zastupitelé také často argumentují tím, že návrh rekonstrukce náměstí, který je v šuplíku od roku 2009 by stál 120 mil. Kč a na to město prostě nemá, tudíž je lepší zakonzervovat současnou podobu.

Myslím si, že právě architektonická soutěž je jedním z nástrojů, jak tyto náklady snížit. A obecně je soutěž cestou, jak za relativně nízké investice dostávat vysokou kvalitu. Vždyť zadavatelem soutěže je samo město, které může říct: „Chceme pěkné bezbariérové náměstí, chceme tam parkovat, chceme tam prostor pro scházení u slavnostních příležitostí a chceme tam vodotrysk. A chceme, aby nás to stálo 50 mil Kč. A teď se architekti snažte a ukažte, co umíte.“ Jednodušší to snad být nemůže.

 

Jak věci fungují v praxi?

Pro inspiraci nemusíme chodit daleko do minulosti. Jako příklad jsem vybral aktuální soutěž (2016) z města Lysá nad Labem. Lysá má 9 tis. obyvatel a jejich náměstí má cca 130 x 65 m – nepřipomíná vám to něco? V loňském roce město vypsalo soutěž a jedna z podmínek byla, že rekonstrukce má stát 30 – 40 mil Kč. Celkové náklady na soutěž byly 300 000 Kč a město si za tuto cenu vybíralo z 11 návrhů. Prohlédněte si návrh vítěze.

Druhým příklad jsem vybral z našeho kraje. Obec Počátky má 2 500 obyvatel a náměstí přibližně o 1/3 menší než to naše. Na rekonstrukci se tam připravovali několik let (kanály a přeložky sítí připravovali dlouhé roky před vlastní rekonstrukcí povrchu). Díky tomu, že měli rekonstrukci dlouhodobě připravenou, se ji ve finále podařilo zrealizovat za 25 mil Kč a s 85% dotací! Na to, jak to  vypadá v Počátkách, se podívejte tady.

 

Pro ty, které rozvoj města zajímá, doporučuji sérii Adama Gebriana na Streamu. Najděte si 4 min a podívejte se, jak se zachovali k řece v Litomyšli (10 tis. obyvatel). Adam ve videu říká krásnou věc: „Kvalitní věci jsou nenápadné a možná si jich ani nevšimnete.“

A jestli máte ještě další 4 min, mrkněte na to, jak v Litomyšli vypadá autobusové nádraží.

 

PS: Děkuji všem, kteří mi posíláte příklady z ostatních měst, kde se již rozhodli, že město musí budovat všichni společně – odborníci, úředníci i občané