Co se v Moravskobudějovicku nedočtete…

Jak je známo, v našem zpravodaji lze radnici a její počínání pouze chválit. Kritiku, ale ani informace o tom, jak to dělají lépe jinde, tam nenajdete.

A tak se občané nemohli dozvědět, že Moravské Budějovice skončily letos v krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys na posledním, patnáctém místě. Za vítězným Humpolcem se umístily na medailových postech Pelhřimov a Jihlava. Tedy města větší než naše, ale hned na čtvrtém místě skončil daleko menší Pacov a na pátém s MB rovněž počtem obyvatel menší Světlá nad Sázavou. A co se v soutěži, která už má za sebou deset ročníků, hodnotí? Především počet podnikatelů ve městě a vytvoření kvalitních podmínek pro jejich podnikání. A tak se ptám: Na čí straně je vina?

Hodně se mluví o chybějící kašně na našem náměstí, o které se při návštěvě města zmínil i Karel Čapek. Je to jistě náročná záležitost, ale rozhodně potřebná. To si uvědomili letos i v Třebíči a vyhlásili architektonickou soutěž na vodní prvek na Karlově náměstí. Přihlásilo se do ní neuvěřitelných 27 účastníků. S výsledkem bude samozřejmě seznámena veřejnost, a to všemi informačními možnostmi, které má radnice k dispozici. Třeba i prezentací ve vestibulu radnice. Tak jako to dělají i jiná města na Vysočině, třeba Havlíčkův Brod. Tam svolali na 12. září Veřejné fórum, na němž se bude řešit deset hlavních problémů, které občané vnímají jako potřebné.

Příklad bychom si mohli vzít i z Bystřice nad Pernštejnem. Už jsem psal o esteticky vzorné úpravě jejich náměstí, ale vzorem by nám mohlo být toto město i v tom, jak pečuje o odpočinkové zóny pro své občany i turisty. Není to jenom zábavní a poznávací park Eden, ale i úprava lokality v Lužánkách. Nejenže tam staví rozsáhlé dětské hřiště, jehož součástí bude lanová pyramida, různobarevné zemní trampolíny či lezecká skála. Atrakcí bude i areál třiceti miniaturních hradů a jiných památek z okolí města, zasazených do členitého terénu. Jak inspirativní pro náš dolní, totálně zanedbaný park!

A v Novém Městě na Moravě okusili po sto jedenácti letech opět své pivo. I u nás v Moravských Budějovicích byl Měšťanský pivovar, ale zatím chybí ona parta nadšenců, která by ho obnovila. Takový Moravský budvar nebo Budivoj, když by nám s jeho výrobou pomohli sládci z Jihlavy nebo ze Znojma – ten by měl říz, to by byla paráda! V poslední době se ostatně říká, že město, které nemá pivovar, jako by nebylo…

A ještě jednou Nové Město! Tam dostanou majitelé rodinných či bytových domů od radnice až dvacet procent nákladů na pořízení nové fasády za předpokladu, že souhlasí s její barvou. Tak se sjednocuje vzhled jednotlivých ulic! Tento dotační program běží již třetím rokem. Je to samozřejmě zajímavá možnost jak ovlivnit vzhled města. V jeho samém centru na Vratislavově náměstí vzniklo zásluhou místních včelařů malé arboretum se stromy, keři i bylinami, s lavičkami i altánem a dokonce i s modely starých úlů!

To v Třešti mají přírodní biotop, v Pelhřimově v parku voliéry s exotickým ptactvem, v Jemnici půjčují elektrokola, všude obnovují staré tradice svatomartinské s vjezdem svatého Martina či tříkrálové průvody jako například v Náměšti nad Oslavou. Za veliké pozornosti lidí, hlavně dětí! A navazují se nová přátelství. Jihokorejský Ulsan s Třebíčí, Nové Město si našlo partnera na Ukrajině (bývalé Podkarpatské Rusi). Je to Mižhirja, dříve nazývaná Volové, ležící blízko legendami opředené Koločavy. U nás žádná taková iniciativa neexistuje, nám stačí skomírající partnerství s Kautzenem, jehož tabule, na to upozorňující, je ve směru od Jemnice neustále otočená směrem do polí…

Městský pivovar M. Budějovice