Jak bude vypadat nové náměstí

Na tento rok je pravděpodobně plánována rekonstrukce našeho náměstí. Vzhledem k tomu, že chci v Budějovicích strávit celý život, mě trápí, že se neplánuje nic jiného, než obměna technické infrastruktury. Jinými slovy, místo dlaždic dáme kostky a světla vyměníme za LEDky, koupíme nové lavičky a pár keřů do květináčů. Utratíme pár desítek miliónů a všichni budou spokojeni. Bohužel nevznikne žádná přidaná hodnota, nic se nezmění, nikam se neposuneme.
Náměstí je nejdůležitější prostor ve městě a naše náměstí je „pouze parkoviště“. Nikdo tam nejde jen tak na procházku, na rande, nikdo se přece nechce procházet s kočárkem po „parkovišti“ (pokud si nejdete v neděli pro rohlíci). Jít na náměstí za jiným účelem než nákupem prostě není možné. Ptám se tedy, jestli je nutné veřejné (naše) peníze utrácet za něco, co nijak nezmění současný stav. V roce 2009 mělo město zpracováno studii na rekonstrukci náměstí, bohužel od té doby je to šuplíková záležitost. Modernizace se po diskuzích odložila. V současné době je v ČR již mnoho příkladů, kde se podařilo přeměnit „náměstí parkoviště“ na „náměstí pro lidi.“ Myslím si, že i u nás je to možné. Začněme nad tím znovu přemýšlet.
Naše město si zaslouží lepší zacházení s veřejným prostorem. Není efektivní utrácet veřejné peníze za rekonstrukce, které nijak nezmění kvalitu života. Investiční akce by měly podléhat dlouhodobé vizi a nelze přemýšlet v intervalu několika let nebo vidiny zrovna vypsané dotace. Máte podobný názor? To je dobře. Nesouhlasíte se mnou? To je také dobře.
Sdílej, komentuj nebo mi napiš do zprávy, jak to vidíš ty.
Chtějme hezčí náměstí a chtějme hezčí město, v němž život bude dávat smysl.