Památník na náměstí

Někomu se líbí, jiní ho/ji nenávidí. Někdo má památník spojený s minulým režimem a nejraději by ho nechal zbourat. Někdo ho bere jako nepostradatelnou dominantu náměstí. Ačkoli je památník na náměstí relativně mladý, tak nějak jsme si na něj zvykli a bereme ho za součást každého dne.
Můj názor na památník? Nikdy by mě nenapadlo „bourat“ památník válečným obětem. V tomto případě, bych ale oddělil formu od obsahu. Tedy památník ano, ale možná v jiné podobě. Klaďme si otázku, jestli památník nenarušuje pohled na zámek, který dává našemu náměstí historický charakter. Ptejme se umělců a historiků, jestli není možné ztvárnění, které možná bude i uctivější k válečným obětem.
Památníky z období socialismu jsou nedílnou součástí naší společnosti. Jednoznačně je odmítat asi není správné. O jejich významu se můžete dočíst např. na stránkách projektu Vetřelci a volavky. Na reportáž o tomto projektu se podívejte tady. Nebo se podívejte na díl seriálu ČT Retro, který byl socialistickému umění věnován.
Co o památníku vím? Není toho mnoho. V moravskobudějovickém archivu o památníku není moc informací a to především díky tomu, že je z historického hlediska opravdu „mladý.“ Oficiálně se jmenuje Pomník obětem 1. a 2. světové války, lidově prostě „Andula.“ Památník se slavnostně odhaloval 5. 10. 1980. Původně se jmenoval Pomník obětem 2. světové války a 1. válka na něj byla dopsána později (možná v roce 2014, možná jindy). Z jedné fotky je zřejmé, že pracovní název z roku 1979 byl Pomník Věčné slávy.
Mgr. Jíčínská dohledává v archivu další detaily o naší „Andule.“ V budoucnu se tak můžeme těšit na její článek ve Zpravodaji. Informací je ale jako šafránu. Budeme velice rádi, když nám napíšete nějaké podrobnosti, pošlete fotku, osobní vzpomínku, prostě jakýkoli střípek, který zapadne do skládačky o památníku na náměstí.
Informace, fotky, vzpomínky nebo názory posílejte na jan.svaricek@gmail.com

(Fotky pocházejí z archivu Františka Lustiga, původně od MUDr. Puharičové a Emila Jenerála)