Tak to je náš Městský park, na kterém se už dávno maká

Horácké noviny z 11. května uveřejnily na titulní straně článek Petra Chňoupka Na Městském parku se už dávno maká.
Ono slovo makání se teď díky trestně stíhanému estébákovi Babišovi mediálně velmi rozšířilo… Premiér maká hlavně pro své firmy, a zdali radnice maká u nás v parku, o tom se může přesvědčit každý občan, který tam vstoupí.
Je to totální džungle! Bezpochyby by tam měla být již dávno tabule Vstup na vlastní nebezpečí. Zborcené schody, rezavé zábradlí, tráva do výše pasu, nepořádek, kam se podíváš, zarostlé cesty, stejně jako Rokytka, jejíž voda není přes rákosí vidět, zubožené hlediště letního kina i přilehlých budov. Jak by všechno nechátralo, když se zde léta nic neudržovalo, neopravovalo, nevysazovalo, NEMAKALO. Abych byl spravedlivý, přece je v parku něco nového – nevzhledná krabice s WC a díky nadaci ČEZ Oranžové hřiště pro děti. 
Přál bych panu šéfredaktorovi Chňoupkovi, který tak podbízivě a nekriticky líčí ve svých článcích postoje naší radnice, aby se zajel podívat do kdysi krásného parku, jak se v něm maká. Našel by tam JEDEN letničkami osázený záhon v nevzhledném betonovém zátarasu
Hodinu se v pondělí hovořilo na městském zastupitelstvu o rekonstrukci parku. A co bylo domluveno a vyřešeno? NIC! Co kdyby se příští zastupitelstvo konalo v parku, aby to makání a onu zkázu viděli všichni na vlastní oči!
Že nenabízím žádné řešení? Jedno, sice jen dílčí, bych měl. V Budějovicích dlouhá léta úspěšně fungoval městský zahradník, který pečoval o vše, co souviselo se zelení. Tvrzení, že vše zvládnou technické služby, je lživé, neboť ty nestačí ani ve městě kosit trávu, jak jsme to slyšeli v přímém přenosu od šéfa podniku na vlastní uši.
Rozhodl jsem se podepsat petici zaslanou vedení města, protože coby majitele certifikované přírodní zahrady mne zeleň v Budějovicích vždy velmi zajímala. A nyní, co radnice začala s vytvářením „kamenolomů“ podél silnic, přehlížením suchých stromů (kůrovec, park!), nevysazováním nových a budováním zátarasů s truhlíky u Billy, mě to coby občana zajímá ještě víc. Vrcholem pak byl onen článek Petra Chňoupka, v němž jsem se ústy pana Macháčka dozvěděl o dlouhodobém makání v Městském parku.

Pavel Kryštof Novák, psáno 7. června

Už vstup do parku je hrozný
Regenerace parku proběhla před 14 (!) lety
Kde to jde, vše je počmáráno
Pozor na opadané kameny…
…a na spadlé, nikým neuklizené větve
Trávou se musíte doslova prodírat…
…a někde dorůstá až do výše rezavého zábradlí!
I kůrovci se zalíbilo v našem parku
a to už je skutečně na pováženou
Také břízám se tu nedaří
Ale přece něco kvete. V betonové parádě vysazené voskovky
I keře kvetou…a ptáci zpívají
Občas nějaká pohozená lavička
Nebo rozkošné zátiší s lavičkami
Zátiší s nějakým pomníkem
Zátiší s odpadky
Rozpadávající se zeď
Rezavé zábradlí
Z osvětlení zůstal už jen stožár
A zde ještě osvětlení funguje. Nebo ne?
Parkem protéká neviditelná Rokytka, kompletně krytá rákosím
Hlediště má dobrý sklon, ale je totálně zanedbané
Stejně jako okolní zázemí
Nová krabice s WC výsledný dojem nezachrání
Stejně jako Oranžové hřiště
Vše se postupně rozpadává